1.   Kinetyka chemiczna

Dział chemii zwany kinetyką zajmuje się badaniami szybkości przebiegu reakcji chemicznych. Znajomość szybkości reakcji w określonych warunkach fizycznych ma podstawowe znaczenie zarówno teoretyczne jak i praktyczne. Teoretyczne – gdyż pozwala na wyciągnięcie wniosków dotyczących mechanizmu reakcji. Praktyczne – gdyż określa przebieg danej reakcji w warunkach laboratoryjnych lub przemysłowych.

Intuicyjną miarą szybkości reakcji może być czas upływający od momentu rozpoczęcia reakcji do chwili zaniku objawów jej przebiegu. Im większa jest szybkość tym krótszy jest ten czas.

Różne reakcje przebiegają z różną szybkością. Niektóre z nich, np. rozkład substancji wybuchowych, rozkład bromku srebra na kliszy fotograficznej, reakcje jonowe (np. zobojętnienia, wytrącania osadów) przebiegają z tak dużą szybkością, że ich czas przebiegu jest rzędu ułamków sekundy. Natomiast inne jak np. korozja metali trwa wiele lat zanim przebiegnie całkowicie.

Każdą reakcję można przyśpieszyć albo zwolnić zmieniając warunki w których zachodzi. Tak np. ta sama mieszanina wodoru i tlenu w normalnych warunkach przez wiele lat pozostaje praktycznie bez zmiany. Pomimo, że reakcji syntezy wody towarzyszy duży ubytek energii. Natomiast w temperaturze powyżej 1100 K lub po zainicjowaniu iskrą elektryczną reakcja przebiega wybuchowo (czas przebiegu reakcji w ułamkach sekundy).