5.6.3   Pomiar pH

Najprostszym sposobem pomiaru pH jest pomiar przy pomocy wskaźników (indykatorów). Wskaźniki są to przeważnie słabe kwasy lub zasady organiczne, których cząsteczka w postaci niezdysocjowanej ma inne zabarwienie niż powstający w wyniku dysocjacji produkt. Przykładem może być oranż metylowy którego postać niezdysocjowana ma kolor czerwony, a postać zdysocjowana żółty:

(5.51)              HR      H+  +  R-

W środowisku  kwaśnym równowaga (5.51) będzie przesunięta w lewo i roztwór zabarwi się na czerwono. W środowisku zasadowym równowaga przesunie się w kierunku odwrotnym – w kierunku żółtego zabarwienia. W tablicy 5.5 podano przykłady kilku indykatorów oraz odpowiadające im zakresy zmiany zabarwienia.

Tablica 5.5.

Ważniejsze wskaźniki kwasowo-zasadowe

 

 

Wskaźnik

Barwa wskaźnika w roztworze

 

Zakres pH, w którym następuje zmiana barwy

o pH niższym od zakresu zmiany

o pH wyższym od zakresu zmiany

Błękit tymolowy

czerwona

fioletowa

1,2  -  2,8

Oranż metylowy

czerwona

żółta

3,1 –  4,4

Czerwień metylowa

czerwona

żółta

4,2 –  6,0

Błękit bromotymolowy

żółta

niebieska

6,0 –  7,6

Lakmus

czerwona

niebieska

5,0 –  8,0

Fenoloftaleina

bezbarwna

czerwona

8,3 – 10,0

Do pomiarów pH stosuje się często uniwersalne papierki wskaźnikowe będące mieszaniną różnych wskaźników naniesionych na cienką bibułę. Zanurzenie papierka w badanym roztworze i porównanie jego barwy ze skalą (rys. 5.8) pozwala na określenie wartości pH.

 

 Rys.5.8. Skala barw wskaźnika uniwersalnego.

Elektrochemiczny pomiar pH

Innym bardziej dokładnym pomiarem pH jest pomiar elektrochemiczny. W pomiarze tym wykorzystuje się  liniową zależność potencjału niektórych elektrod, na przykład elektrody wodorowej, od pH roztworu. Zależność ta wynika z równania Nernsta dla elektrody wodorowej:

(5.52)                         

(5.53)                         

Dla warunków normalnych:

 amy:

(5.54)                         

Zależność opisaną równaniem  (5.54)  przedstawiono na rysunku 5.9. Pozwala ona na odczytanie wartości pH z pomiaru potencjału elektrody wodorowej zanurzonej w badanym roztworze. Metody elektrochemiczne pozwoliły na konstrukcję pH-metrów tj. przyrządów pozwalających na precyzyjny pomiar pH.

          

Rys. 5.9. Zależność potencjału elektrody wodorowej od pH.