Zasady uczestnictwa w kursie
Strona: | Open AGH - Otwarte Zasoby Edukacyjne |
Kurs: | Elementy geofizyki ogólnej |
Książka: | Zasady uczestnictwa w kursie |
Wydrukowane przez użytkownika: | Guest user |
Data: | środa, 9 lipca 2025, 23:14 |
Opis
Informacje dla studentów
1. Wstęp
Drodzy Studenci,
Zaprezentowany tutaj kurs Elementy geofizyki ogólnej obejmuje wybrane fragmenty* zajęć Geofizyka ogólna, które od lat prowadzę dla studentów 1 roku Geofizyki na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.
*) Przygotowałam dla Was materiały i ćwiczenia dotyczące tylko pola siły ciężkości i pola magnetycznego Ziemi. Na swoich zajęciach ze studentami na AGH omawiam również inne dziedziny geofizyki ogólnej, w szczególności sejsmologię i geodynamikę.
-
- Sejsmologia zajmuje się badaniem mechanizmu i przebiegiem trzęsień ziemi, procesami związanymi z rozchodzeniem się fal sejsmicznych i szczegółowym rozpoznaniem budowy wnętrza Ziemi.
- Geodynamika to nauka o procesach deformujących zewnętrzną sferę Ziemi, ich przyczynach, przebiegu i skutkach w skali globalnej.
Przedmiot Geofizyka ogólna jest wyrazem moich zainteresowań procesami fizycznymi i geologicznymi, jakie zachodzą na Ziemi i są obserwowane w skali globalnej. Chciałabym zarazić Was swoją pasją i zainspirować do poznawania ciekawostek dotyczących naszej planety. Ziemia kryje przed nami ciągle mnóstwo zagadek, które czekają na odkrycie i wyjaśnienie. Być może ktoś z Was znajdzie odpowiedzi na nurtujące nas - geofizyków i geologów - pytania? Zapraszam Was do samodzielnego zrealizowania kursu Elementy geofizyki ogólnej. Jeśli jednak tematyka was zaciekawiła i chcielibyście dowiedzieć się więcej, to serdecznie zapraszam Was na studia na kierunku Geofizyka. Spotkajmy się na zajęciach!
Szczegółowy opis kierunku i aktualny program studiów możecie sprawdzić na stronie:
Sylabus AGH / Wydział Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska / Geofizyka (rok akademicki 2020-2021) [dostęp 30.09.2020]: https://sylabusy.agh.edu.pl/pl/1/2/16/1/4/6/25
Kamila Wawrzyniak-Guz
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska
Katedra Geofizyki
al. Mickiewicza 30
30-059 Kraków
e-mail: wawrzyni@agh.edu.pl
Kraków, 30.09.2020 r.
2. Warunki ukończenia kursu
Struktura kursu
Kurs Elementy geofizyki ogólnej podzielony jest na trzy sekcje:
- REFERATY
- GRAWIMETRIA
- MAGNETOMETRIA
Z punktu widzenia studenta, sekcja REFERATY zawiera propozycje tematów, na które można przygotować krótką prezentację oraz odpowiadające im dwa quizy z pytaniami. Do ukończenia kursu wymagane jest przeglądnięcie poszczególnych zasobów zamieszczonych w tej sekcji. Rozwiązanie quizów nie jest obowiązkowe, ale daje dodatkowe punkty, które będą podwyższały końcowy wynik ukończenia kursu.
Sekcje GRAWIMETRIA i MAGNETOMETRIA to sekcje tematyczne, które są podzielone na MODUŁY i obejmują różne zadania do wykonania (obowiązkowe i dodatkowe).
Śledzenie postępu
Status ukończenia kursu wyświetla się na bieżąco w lewym panelu bocznym:
Po kliknięciu na link "Więcej szczegółów" wyświetli się dokładna informacja o postępie w kursie:
Warunki ukończenia kursu
Aby ukończyć cały kurs należy zaliczyć wszystkie obowiązkowe zadania, czyli spełnić warunki ukończenia poszczególnych e-tywności. Zadania te oznaczone są ikonką . Ikonka ta oznacza również, że zadania są automatycznie zaznaczone jako ukończone (
), gdy spełnione są wszystkie wymogi zaliczenia danej e-tywności. Szczegóły są opisane przy każdym zadaniu.
Zadania dodatkowe (tj. quizy w sekcji REFERATY oraz aktywności w module Zadanie dodatkowe w dziale GRAWIMETRIA) są nieobowiązkowe, ale ich wykonanie daje extra punkty sumujące się w Dzienniku ocen i podwyższające końcową ocenę kursu.
Obok zadań koniecznych do ukończenia kursu, są również zadania, które można samodzielnie oznaczyć jako ukończone. Są one oznaczone ikonkami: oraz
.
Dziennik ocen i ocena końcowa
Wszystkie zdobyte punkty z zadań obowiązkowych i nieobowiązkowych sumują się w Dzienniku ocen. Dostęp do Dziennika ocen znajduje się w bocznym menu z lewej strony w sekcji Oceny.
Wynik końcowy w kursie to prosta średnia ważona wszystkich ocen w kursie. Wagi są tak ustalone, aby każdy moduł obowiązkowy (G1-G4 oraz M1-M4) miał taką samą wagę i w równym stopniu wpływał na ocenę końcową. Wynik ukończenia kursu jest automatycznie przeliczony do zakresu 0-100.
Ocena końcowa jest wyrażona zgodnie z aktualnie obowiązującym na AGH regulaminem studiów. Na dzień 30.09.2020 r. obowiązuje następująca skala ocen:
-
- od 90% - bardzo dobry (5.0)
- od 80% - plus dobry (4.5)
- od 70% - dobry (4.0)
- od 60% - plus dostateczny (3.5)
- od 50% - dostateczny (3.0)
- poniżej 50% - niedostateczny (2.0)
3. Zalecana literatura
Podręcznik
-
- Mortimer Z., 2004. Zarys fizyki Ziemi. Uczelnianie Wydawnictwa Naukowo-Dydaktyczne AGH, Wyd. II poprawione, Kraków, s. 207.
Literatura uzupełniająca
-
- Fajklewicz Z., 2007. Grawimetria stosowana. Uczelniane Wydawnictwa Naukowo-Dydaktyczne AGH, Kraków, s. 433.
- Fajklewicz Z. (pod red.), 1972. Zarys geofizyki stosowanej. Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa, s. 923.
- Fowler C.M.R., 2005. The solid Earth. An introduction to global geophysics. Cambridge University Press, Cambridge, s. 685.
- Grabowska T., 2012. Magnetometria stosowana w badaniach środowiska. Tom I. Uczelniane Wydawnictwa Naukowo-Dydaktyczne AGH, Kraków, s. 266.
- Mussett A.E., Khan M.A., 2000. Looking into the Earth. An introduction to geological geophysics. Cambridge University Press, Cambridge, s. 470.
- Stacey F.D., Davis P.M., 2008. Physics of the Earth. Cambridge University Press, Cambridge, s. 548.