Przewodnik po kursie

Strona: Open AGH - Otwarte Zasoby Edukacyjne
Kurs: 11 programów w pracy inżyniera
Książka: Przewodnik po kursie
Wydrukowane przez użytkownika: Gość
Data: czwartek, 10 lipca 2025, 15:01

1. Od autora


Kurs jest odpowiedzią na zaobserwowane podczas wieloletniej pracy na uczelni potrzeby studentów. Bardzo często są to potrzeby niezidentyfikowane. Po prostu nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś można zrobić łatwiej, prościej i w sposób dający większe możliwości. 

Wyobraź sobie, że nie znasz funkcji "kopiuj-wklej" (choć ciężko będzie znaleźć studenta, który takiej opcji nie zna), wtedy naturalnym jest, że otwierasz tekst źródłowy i go po prostu przepisujesz, nie mając nawet świadomości, że można inaczej.

Kurs wykorzystuje moje wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów i badań oraz opracowywaniu ich wyników w postaci różnego rodzaju prac, sprawozdań czy też artykułów. Jak każdy, mam swoje przyzwyczajenia i ograniczoną wiedzę, dlatego to co przedstawiam w tym kursie nie jest jedyną możliwością osiągnięcia danego celu. Jeżeli ktoś ma inny, lepszy pomysł na wykonanie pewnych zadań, to chętnie go poznam i wykorzystam - zachęcam do kontaktu.



2. Cel kursu

Kurs skupiony jest na umiejętnościach praktycznego wykorzystania oprogramowania pomocnego przy realizacji badań i projektów oraz podczas opracowywania ich efektów na każdej płaszczyźnie: 

  • praca na dużych w pełni automatycznych dokumentach; 
  • opracowywanie rysunków, schematów i diagramów;
  • digitalizacja materiałów analogowych;
  • pisanie złożonych równań i wzorów skrótami;
  • tworzenie arkuszy obliczeniowych;
  • obróbka statystyczna oraz prezentacja danych. 

W efekcie po ukończeniu kursu nie tylko z łatwością opracujesz sprawozdanie, projekt, pracę inżynierską czy magisterską, ale przede wszystkim będziesz przygotowany do pracy zawodowej w zakresie użytecznego oprogramowania oraz nabędziesz umiejętność szybkiego uczenia się i wykorzystywania nowych narzędzi odpowiednio do bieżących potrzeb.

Kurs nie jest typowym kursem oprogramowania. Nie jest skupiony na poznaniu wszystkich czy też nawet najważniejszych funkcji danego programu, a tylko tych które potrzebne są do osiągnięcia konkretnego celu.



3. Sposób nauki

Kurs składa się z kilku modułów (sekcji). W ramach każdego modułu dostępne są tematy, które składają się z opisu i krótkich filmów przedstawiających określone funkcje programów. Kurs można realizować wybiórczo, uzupełniając wiedzę i umiejętności w wymaganym zakresie, według potrzeb.

Kurs jest przeznaczony dla każdego, kto chciałby zdobyć praktyczne umiejętności pracy w wybranych programach. Dużą zaletą kursu jest możliwość wykonania wybiórczo pojedynczych tematów.

Dla wszystkich uczestników poza wprowadzeniem teoretycznym i filmami instruktażowymi dostępne są także zadania pozwalające na przećwiczenie zagadnień i utrwalenie umiejętności, do wykonania we własnym zakresie.

Kurs realizowany jest całkowicie online - wszystkie materiały i pytania problemowe do rozwiązania znajdują się na platformie e-learningowej. 

Kolejność wykonywania zadań jest dowolna.

Po zakończeniu szkolenia uczestnik nadal będzie miał dostęp do wszystkich materiałów i zadań.



4. Budowa kursu


Kurs zawiera informacje związane obsługą wybranych programów wspomagających pracę inżyniera. Kurs składa się z sześciu modułów. 

Kurs został podzielony ze względu na cele do osiągnięcia, a nie ze względu na programy. Dlatego też w niektórych modułach występuje więcej niż jeden program. Każdy moduł podzielony jest na niezależne tematy. W zależności od analizowanego modułu, lekcje mają różną objętość, przez co czas ich realizacji może być różny. 

Głównym elementem kursu są materiały filmowe z instrukcjami. Do niektórych tematów dostępne są "szybkie ściągi" z opisem najważniejszych rzeczy - możne je pobrać również w formacie pdf.

5. Spis modułów

Kurs podzielony na moduły, które są skoncentrowane na celu. Przeznaczenie determinuje określone oprogramowanie. 

  1. Tworzenie dokumentów tekstowych (Word)
  2. Pisanie równań i wzorów (MathType, MathCast, MathMagic)
  3. Tworzenie schematów, diagramów, szkiców, modeli, rysunków (Visio, DrawIO)
  4. Tworzenie rysunków 2D z 3D i nie tylko (Autodesk Inventor)
  5. Tworzenie arkuszy obliczeniowych (MathCad Prime, SMath Studio)
  6. Opracowanie i prezentacja danych (Origin Pro, Engauge Digitizer)

Czas trwania nagrań w całym kursie: 9 godz., 29 min, 8 s



6. Umiejętności do zdobycia

Po ukończeniu całego kursu, uczestnik będzie posiadał następujące umiejętności:

  • tworzenia i panowania nad dużymi dokumentami tekstowymi w programie Word 
  • pisania wzorów w edytorze równań
  • tworzenia rysunków, diagramów, szkiców
  • podstaw modelowania 3D wraz z tworzeniem rysunków, obrazów i filmów
  • tworzenia arkuszy obliczeniowych
  • opracowania graficznego i prezentowania danych liczbowych
  • digitalizacji wykresów dostępnych w postaci obrazów