Tlenki, wodorotlenki, kwasy i sole w naukach o Ziemi i środowisku
7. Chemia związków nieorganicznych, a minerały i skały
7.2. Przykłady minerałów z grupy krzemianów i glinokrzemianów
Krzemiany wyspowe - zawierają samodzielne aniony [SiO4]4-.
Krzemiany grupowe – krzemiany zawierające aniony [Si2O7]6- powstałe w wyniku kondensacji dwóch anionów [SiO4]4-.
Krzemiany i glinokrzemiany pierścieniowe – głównym motywem strukturalnym są jony [SiO4]4− tworzące struktury pierścieniowe. Ponieważ każdy z czworościanów styka się dwoma narożami z czworościanami sąsiednimi, tworząc układ cykliczny, pierścienie mogą się składać z od trzech do kilkunastu czworościanów, o następujących wzorach: [Si3O9]6−, [Si4O12]8−, [Si6O18]12−.
W tej grupie znajdują się minerały z grupy kordierytu, z grupy beryli i turmaliny.
Krzemiany i glinokrzemiany łańcuchowe – to krzemiany zawierające aniony [SiO4]4- lub [AlO4]5- tworzące łańcuchy w taki sposób, że każdy czworościan łączy się z dwoma innymi. W tej grupie typowymi przedstawicielami są pirokseny.
Krzemiany i glinokrzemiany wstęgowe – to krzemiany, których cechą wyróżniającą są tetraedry [SiO4]4- lub [AlO4]5- połączone w formę wstęgi powstałej w wyniku kondensacji dwóch łańcuchów. Reprezentantami tej grupy minerałów są amfibole.
Krzemiany i glinokrzemiany warstwowe – to minerały zawierające aniony [SiO4]4- lub [AlO4]5- połączone ze sobą w dwóch kierunkach przestrzeni tworząc warstwy.

Krzemiany przestrzenne – nazywane także krzemianami szkieletowymi to krzemiany o trójwymiarowych połączeniach czworościanów krzemowo-tlenowych
Grafiki krzemianów: oprac. Sylwia Zelek-Pogudz, licencja CC BY-SA 4.0. [na podst. plików cif dla odpowiednich minerałów zdeponowanych w American Mineralogist Crystal Structure Database]