Przewodnik po kursie

Strona: Open AGH - Otwarte Zasoby Edukacyjne
Kurs: Elementy geofizyki ogólnej
Książka: Przewodnik po kursie
Wydrukowane przez użytkownika: Gość
Data: środa, 9 lipca 2025, 16:27

Opis

Informacje dla nauczycieli

 

1. Wstęp

 

Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele,

 

Zaprezentowany tutaj kurs pt. Elementy geofizyki ogólnej powstał w oparciu o moje doświadczenia, które zdobyłam podczas kilkuletniego prowadzenia zajęć Geofizyka Ogólna dla studentów 1 roku Geofizyki na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie z wykorzystaniem platformy MOODLE na Uczelnianej Platformie e-Learningowej UPeL AGH.

Zamieszczone e-tywności (za wyjątkiem LEKCJI oraz WIKI) były wykorzystane i przetestowane na rzeczywistym kursie w sem. letnim w roku akademickim 2019/2020. Zajęcia odbyły się w całości w sposób zdalny z wykorzystaniem technik synchronicznego i asychronicznego nauczania.

Zaprezentowałam wybrane fragmenty i elementy kursu, mając na celu zainspirowanie Państwa do projektowania własnych zajęć angażujących studentów do samodzielnej i zespołowej pracy, wykorzystując dostępne narzędzia na platformie MOODLE. 

Życzę Państwu miłych doświadczeń z MOODLE i kreatywnego projektowania e-tywności!

 

Kamila Wawrzyniak-Guz

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska
Katedra Geofizyki
al. Mickiewicza 30
30-059 Kraków
e-mail: wawrzyni@agh.edu.pl

Kraków, 30.09.2020 r.

2. Narzędzia MOODLE wykorzystane na kursie

 

Przygotowując ten kurs wybrałam przykłady zadań i e-tywności, w których zastosowałam różnorodne narzędzia edukacyjne dostępne na platformie MOODLE. Moim celem było pokazanie, w jaki sposób zasoby i aktywności wbudowane na MOODLE można wykorzystać w nauczaniu zdalnym.

Część aktywności występuje w strukturze kursu podwójnie: w postaci ukrytej - dostępnej wyłącznie dla zalogowanych użytkowników i w postaci ogólnodostępnej - wykorzystującej aktywności H5P, które nie wymagają logowania.
Po pobraniu kursu i umieszczeniu go na własnej platformie będą Państwo mogli zdecydować, którą formę tych aktywności udostępnić, a którą ukryć.

W momencie publikowania kursu pojawiła się nowsza wersja MOODLE, która wprowadza dodatkowe możliwości wykorzystania dostępnych aktywności i zasobów - np. integrację z MS Teams. Zachęcam Państwa do odkrywana nowych opcji i korzystania z nich w swoich kursach.

Aktywność
lub zasób
Opis

Książka to zestaw uporządkowanych stron z automatycznym spisem treści podlinkowanym do poszczególnych stron i podstron.

Na kursie wykorzystałam Książkę jak formę komunikacji na kursie z Państwem i uczestnikami kursu. Dzięki Książce przekazałam:

Forum to narzędzie służące do komunikacji z uczestnikami kursu i prowadzenia dyskusji między studentami. Dostępne są różne rodzaje Forum dzięki czemu, jest to bardzo uniwersalne i elastyczne narzędzie edukacyjne.

Na kursie wykorzystałam Forum w wielu ćwiczeniach i aktywnościach:

    • Tablica ogłoszeń - jest to Forum aktualności (Ogłoszenia), na którym publikować posty może tylko prowadzący kurs, przez co komunikacja jest tylko jednostronna. Ten rodzaj forum wykorzystuję do szybkiego i wygodnego przekazywania informacji i komunikatów. W opcjach zawsze ustawiam Wymuś subskrypcję, dzięki czemu mam pewność, że każda opublikowana przeze mnie wiadomość jest wysłana mailem do każdego uczestnika kursu.

    • Forum dla studentów - jest to Forum standardowe do użytku ogólnego, na którym każdy może rozpocząć dyskusję na dowolny temat. Ten rodzaj forum sprawdza się szczególnie w kursach prowadzonych całkowicie online, ponieważ daje możliwość swobodnej komunikacji między uczestnikami.

    • Forum pytań i odpowiedzi - najczęściej wykorzystywane przeze mnie forum w wielu ćwiczeniach i zadaniach, np.
      Zadanie G1.1 - Pytania do wykładu. Specyficzną cechą tego forum jest to, że studenci odpowiadają na istniejący już post przygotowany wcześniej przez nauczyciela, w którym zawarte jest pytanie lub polecenie do zadania. Student nie zobaczy odpowiedzi innych osób dopóki sam nie udzieli odpowiedzi. Dzięki temu jego odpowiedź jest samodzielna, ale ma również możliwość porównania swojej odpowiedzi z odpowiedziami innych osób. Odpowiedzi na Forum pytań i odpowiedzi można również oceniać przyznając punkty.

    • Każdy wysyła jeden temat dyskusji - na tym rodzaju forum każdy może dodać tylko jeden temat dyskusji, ale wszyscy mogą odpowiadać. To forum zastosowałam w aktywności Zadanie M2.1 - Pytania do wykładu, której celem było wzbudzenie i pogłębienie zainteresowania ciekawostkami dotyczącymi pola magnetycznego Ziemi. Studenci mieli poszukać krótkiego i ciekawego filmu na YT dotyczącego pola magnetycznego Ziemi i opublikować link na forum (tj. utworzyć nowy temat dyskusji). Chcąc zachęcić studentów do obejrzenia kilku innych filmów poprosiłam, aby pod filmem, który ich szczególnie zainteresował dali "OK" (tj. wysłali odpowiedź w danym wątku).

Strona służy do utworzenia strony html za pomocą wbudowanego w MOODLE edytora tekstowego, i może zawierać tekst, grafikę, dźwięk, wideo, linki do innych stron oraz wbudowaną zawartość taką jak np. Google Maps czy YouTube.

W kursie za pomocą Strony przekazałam krótkie informacje dla studentów i dla Państwa:

    • strona Propozycje tematów zawiera spis tematów referatów oraz zasady przygotowania i oceny referatów,
    • strony Notatka graficzna i Kalambury to informacje dla nauczycieli z opisem aktywności i wskazówkami dotyczącymi sposobu ich realizacji na kursie online.

Adres URL umożliwia dodanie linku do zewnętrznej strony WWW lub innego zasobu lub aktywności na kursie.

Na kursie korzystałam z narzędzia Adres URL wtedy, kiedy cała e-tywność polegała na odesłaniu do zewnętrznych zasobów, tak jak np. Wskazówki jak przygotować dobrą prezentację
W przypadku odsyłania do zewnętrznych stron WWW lub innych zasobów na kursie, ale w obrębie innej e-tywności zawsze korzystałam z możliwości linkowania adresów URL dostępnej we wbudowanym edytorze tekstu.

Test (Quiz) pozwala na tworzenie testów składających się z pytań wielokrotnego wyboru, prawda-fałsz, dopasowanie i innych rodzajów. Jest to bardzo rozbudowany moduł, który umożliwia m.in. udzielanie rozbudowanej informacji zwrotnej, mieszanie pytań, automatyczne zamykanie testu po upływnie określonego czasu.

Na tym kursie zastosowałam narzędzie Test (Quiz) do przygotowania tylko testów edukacyjnych, które służą utrwaleniu wiedzy. Zamieściłam dwa rodzaje takich testów:

    • W dziale REFERATY: Quiz do referatów z grawimetrii oraz Quiz do referatów z magnetometrii studenci mogą rozwiązać testy tylko po trzy razy. Ocena końcowa z testu jest najwyższą oceną jaką studenci otrzymają w poszczególnych podejściach. Celem takiego działania było zmotywowanie studentów do uważnego i efektywnego szukania informacji na pytania zadane w quizach. Duża ilość czasu przeznaczona na poszczególne podejścia do rozwiązania quizu umożliwia osiągnięcie celu.
    • W dziale GRAWIMETRIA znajduje się test: Zadanie G4.1 - Quiz z grawimetrii. W przypadku tego testu studenci mogą wielokrotnie rozwiązać test, aż osiągną wynik, z którego będą zadowoleni i który pozwoli im na spełnienie warunków ukończenia tej aktywności. Zamieszczając test z takimi ustawieniami chciałam mieć pewność, że studenci osiągną wymagane minimum wiedzy. 
      Na zajęciach ze studentami na kierunku Geofizyka taki quiz przygotowałam jako test sprawdzający wiedzę (jako kolokwium). Zmieniając ustawienia testu (przede wszystkim liczbę Dostępnych podejść oraz Opcje przeglądu) łatwo zamienić test edukacyjny na sprawdzian i vice versa.

Lekcja pozwala na utworzenie materiałów do samodzielnego studiowania. Na osobnych stronach zamieszczone są treści merytoryczne, które są przeplatane stronami z pytaniami.

Na kursie za pomocą Lekcji przekazałam wiadomości, które na zajęciach stacjonarnych są przedmiotem wykładów. Każdą lekcję zakończyłam zestawem 5 pytań podsumowujących wiadomości z wykładu. Lekcje zamieściłam na początku każdego modułu tematycznego, np. Wykład G1 - Ziemskie pole siły ciężkości. Dopiero po przyswojeniu wiedzy z wykładu studenci mogą przystąpić do wykonania zadań w danym module tematycznym.

Aktywność Zadanie pozwala studentom na przesyłanie prac a nauczycielowi na ich zbieranie, wystawienie oceny z możliwością zamieszczania komentarzy.

Na kursie Zadanie wykorzystałam nie tylko do zamieszczenia opisu ćwiczenia i zbierania prac, ale również zastosowałam bardziej zaawansowane funkcje. Do części zadań dołączone są wskazówki lub szczegółowe instrukcje w postaci dodatkowych plików. Usprawniając proces oceny i chcąc, aby był on transparentny dla studentów, zastosowałam Listę kryteriów z jasno zdefiniowanymi elementami podlegającymi ocenie wraz z punktacją. Przykładem tak zaprojektowanego Zadania jest np. Zadanie G1.2 - Współrzędne natężenia siły ciężkości

Słownik pojęć umożliwia uczestnikom tworzenie i używanie zbioru definicji jak w słowniku. Pozwala również na zbieranie i organizowanie informacji.

Na kursie Słownik pojęć stosuję jako wsparcie nauki specjalistycznych pojęć w języku angielskim. Uważam, że znajomość specjalistycznego języka angielskiego jest niezbędna, aby efektywnie studiować, a później rozwijać karierę zawodową. Na swoich zajęciach zawsze projektuję część zajęć ukierunkowanych na przyswojenie słownictwa w języku angielskim.  Bazuję na oryginalnych artykułach i materiałach naukowych lub edukacyjnych. Przykładem słowniczka będącego aktywnością uzupełniającą zadanie językowe jest np. Zadanie G3.2.1 - Słowniczek z grawimetrii pol-ang.

Czat pozwala uczestnikom na dyskusję poprzez sieć w czasie rzeczywistym.

Na kursie zaproponowałam Czat jako narzędzie wspomagające komunikację online do zadania realizowanego w zespołach, np.: M2.2.1 Czat dla Zespołu Bączek. Moduł Czat niestety nie umożliwia połączenia głosowego ani zamieszczania elementów multimedialnych (grafik, plików, filmów), a ogranicza się tylko do wiadomości tekstowych. Z tego powodu można zaproponować studentom wykorzystanie dowolnego, wygodnego dla nich, kanału komunikacji (np. MS Teams, komunikatory, Google Meets).

Wiki to moduł wzorowany na wikipedii i umożliwia uczestnikom budowanie treści w postaci zbioru powiązanych ze sobą stron. Wiki może być tworzone w trybie grupowym.

Na kursie Wiki wykorzystałam jako alternatywną do quizu formę podsumowania całego działu: MAGNETYCZNA WIKI. Zaproponowałam wspólne utworzenie notatek z wykładów i ćwiczeń. Ćwiczenie jest pomyślane jako zadanie zespołowe, nad którym pracują wszyscy uczestnicy kursu. Zadanie można jednak dowolnie modyfikować, np. przydzielając opracowanie wybranych tematów przez poszczególne zespoły lub poprosić studentów o podzielenie się w pary i samodzielne wybranie tematu. Aby sprawnie tworzyć i rozwijać Wiki konieczna jest podstawowa znajomość jak poruszać się po tym narzędziu. Dlatego zamieściłam dość szczegółowy opis i przykłady stanowiące instrukcję do Wiki. Ćwiczenie to 

Etykieta umożliwia wstawienie tekstu i obrazów pomiędzy aktywnościami na stronie kursu. Jest narzędziem pozwalającym na utworzenie przejrzystej struktury i uporządkowanie kursu.

Za pomocą Etykiety zamieściłam na stronie głównej kursu filmik powitalny Zapraszam na kurs. Najczęściej stosuję Etykiety jako "przekładki" (seperatory) między aktywnościami. Na kursie za pomocą Etykiety podzieliłam poszczególne działy na moduły, np. Moduł G1. Pole siły ciężkości. Natężenie i potencjał.

3. Projektowanie e-tywności

 

Projektując wszystkie zadania i e-tywności na kursie online, kierowałam się celami S.M.A.R.T.:

    • Skonkretyzowany (ang. Specific) – każde zadanie starałam się dokładnie opisać i jednoznacznie sformułować, aby uczestnicy kursu nie mieli problemu ze zrozumieniem, na czym polega zadanie i jaki jest jego cel.
    • Mierzalny (ang. Measurable) – wszystkie zadania, dla których miało to sens, są punktowane oraz mają określony punktowy próg zaliczeniowy. Warunki przyznawania punktów, maksymalna ilość punktów do zdobycia oraz próg zaliczeniowy są zamieszczone przy każdym zadaniu.
      Warunki ukończenia całego kursu są przestawione w osobnym rozdziale Przewodnika po kursie.
    • Osiągalny (ang. Achievable) – zadania są tak przygotowane, aby na podstawie zdobytej wcześniej wiedzy oraz załączonych wskazówek było możliwe ich wykonanie. Zadania wymagają od uczestnika nie tylko przyswojenia i zrozumienia informacji, ale również zastosowania lub analizy i przetworzenia wiadomości.
      Część zadań jest indywidualnych, ale często są uzupełnione dyskują z innymi uczestnikami kursu lub możliwością porównania swojego rozwiązania z rozwiązaniami przedstawionymi przez inne osoby. Niektóre zadania zaprojektowane są jako zadania grupowe i wymagają współpracy w zespole.
    • Istotny (ang. Relevant) – jasno określony cel każdego zadania pomaga zrozumieć uczestnikom kursu znaczenie i sens wykonania danego ćwiczenia.
    • Określony w czasie (ang. Time-bound) – wszystkie zadania mają określony orientacyjny czas przeznaczony na jego wykonanie (np. 30 min). Zawsze również ustalam ostateczny termin oddania zadania - podaję datę i godzinę, do których przyjmuję zadania za pośrednictwem platformy MOODLE. Definiuję to w ustawieniach danego zadania: Edytuj ustawienia / Dostępność. Na tym kursie z oczywistych powodów terminy oddania zadań nie są ustalone, ale warto o tym pamiętać na rzeczywistym kursie. 

 

Powyższe informacje zamieszczałam w opisach poszczególnych zadań i tabelkach podsumowujących warunki ukończenia danej e-tywności. Przykład takiej tabelki zamieszczam poniżej:

Orientacyjny czas wykonania zadania: 20 minut.

Aby ukończyć zadanie, wykonaj następujące polecenia:

    • sformułuj samodzielnie pytanie (w odniesieniu do pytania na filmie),
    • poszukaj na nie odpowiedzi i opublikuj je na forum,
    • przeczytaj pytania i odpowiedzi innych osób; skomentuj wpisy dwóch osób: czy sformułowane pytanie rzeczywiście odnosi się do pytania na filmie i czy udzielona odpowiedź jest prawidłowa.

Max. ilość punktów: 6,0 pkt.

Próg zaliczeniowy: 3,0 pkt.

4. Struktura Kursu

 

Kurs Elementy geofizyki ogólnej jest podzielony na trzy sekcje:

  1. REFERATY
  2. GRAWIMETRIA
  3. MAGNETOMETRIA

Sekcja REFERATY zawiera kilka pomysłów e-tywności pokazujących w jaki sposób można zaangażować całą grupę w referat, który został przygotowany przez pojedynczego studenta.

Sekcje GRAWIMETRIA i MAGNETOMETRIA to sekcje tematyczne, obejmujące materiały dydaktyczne oraz e-tywności dotyczące dwóch wybranych działów geofizyki ogólnej.
Na kursie prowadzonym dla studentów Geofizyki na WGGiOŚ, AGH materiał obejmuje również elementy sejsmologii i geodynamiki. Tutaj, z uwagi na dużą objętość kursu przedstawiam jedynie dwa działy.

4.1. Sekcja REFERATY

 

Dział REFERATY opiera się na pomyśle przygotowania i wygłoszenia referatu przez studenta i zawiera kilka propozycji e-tywności pokazujących, w jaki sposób zaangażowałam całą grupę w referaty opracowane przez inne osoby. 

 

Jak zrealizowałam swoje zajęcia z wykorzystaniem REFERATÓW?

Wygłoszenie referatu może być obowiązkowe lub może być aktywnością dodatkową, podwyższającą ocenę końcową. Decyzję podejmuję zawsze w zależności od wielkości grupy.

Na swoim kursie dla studentów Geofizyki zajęcia synchroniczne prowadziłam w formie webinarów.  Wcześniej spotykałam się ze studentami na krótkim, indywidualnym spotkaniu, aby pokazać jak poruszać się w pokoju webinarowym oraz sprawdzaliśmy, czy nie ma problemów technicznych z prezentacją. Studenci na zajęciach online wygłaszali swoje referaty "na żywo". Wszelkie pytania do referentów wpisywane były na czacie.  Studenci, który prezentowali referaty chętnie włączali kamery, aktywnie śledzili to co działo się na czacie i odpowiadali na bieżąco na pytania zadawne przez kolegów i koleżanki.

Aby zainteresować studentów wygłaszanymi referatami starałam się zaproponować ciekawe tematy, wymagałam krótkich - max. 15 minutowych prezentacji, a także prosiłam prezenterów o przygotowanie dwóch krótkich pytań, które zadawali pozostałym studentom po swoim referacie. Był to bardzo udany zabieg, który po pierwsze "wymuszał" wysłuchanie referatu, ale przede wszystkim inicjował ciekawe dyskusje między studentami. 

Ponieważ referaty były bardzo istotnym elementem mojego kursu, dlatego utworzyłam osobną sekcję zawierającą niezbędne informacje i aktywności pozwalające na sprawną realizację i osiągnięcie założonych celów. Poniżej znajdą Państwo bardziej szczegółowe informacje i opis e-tywności.

e-tywność
Opis
Propozycje tematów Strona zawiera propozycje tematów oraz krótkie informacje dotyczące zasad przygotowywania i oceny referatów. Studenci mają prawo wybrać sobie taki temat, jaki ich najbardziej interesuje. Mogą również zaproponować inne zagadnienie, ale nawiązujące do problematyki poruszanej w ramach kursu Geofizyka Ogólna.
Zapisy na referaty. Ocenianie referatów.

Aby umożliwić studentom swobodny wybór tematu, terminu wygłoszenia referatu i wprowadzenie ew. zmian, zaproponowałam skorzystanie z zewnętrznego narzędzia - arkusza na Google Dysk. Na tym kursie zamieściłam link do swojego dysku, i nadałam prawa dostępu tylko do oglądania arkusza. Na swoim kursie mogą Państwo wykorzystać własne konto, udostępniając arkusz z prawami do edycji. Można oczywiście skorzystać z innych narzędzi, które pozwalają na współdzielenie plików przez grupę osób.

Oprócz możliwości zapisów na referaty, arkusz służy również do wystawienia oceny za referat. Moją intencją było, aby ocena za referat była wystawiona wspólnie przez nauczyciela i przez wszystkich studentów (peer assesment), zaraz po wygłoszeniu referatu. Po referacie wszyscy wchodzili na arkusz Google (zwykle wklejałam link na czacie w pokoju webinarowym) i wpisywali swoją ocenę. Taka forma wspólnego ocenaniana zapewniała jednocześnie anonimowość. Ocena końcowa za referat (OK) wystawiana była jako średnia ważona oceny nauczyciela (ON) i średniej oceny od wszystkich studentów (OS): OK = 0.5*ON + 0.5*OS, zgodnie z aktualnym regulaminem studiów obowiązującym na AGH. Np. 5.0 (bdb) wystawiane było, gdy OK ≥ 4.71.

Wskazówki jak przygotować dobrą prezentację

Ponieważ kurs prowadziłam dla studentów 1 roku, uznałam, że warto przedstawić parę informacji, na które warto zwrócić uwagę przygotowując wystąpienie i prezentację mulitmedialną. W swoim przypadku posłużyłam się artykułem opublikowanym w jednym z geofizycznych czasopism branżowych.

Padlet z referatami Warunkiem zaliczenia referatu było zamieszczenie prezentacji na padlecie, udostępnionym tylko dla uczestników kursu. Zależało mi, aby każdy ze studentów miał swobodny dostęp do wszystkich referatów, ponieważ w oparciu o prezentacje przygotowałam dodatkowe aktywności sprawdzające wiedzę z referatów.
Quizy i aktywności związane z referatami

Oprócz pytań zadawanych przez prezenterów zaraz po referacie i bezpośredniej dyskusji, przygotowałam jeszcze kilka innych aktywności, które bazowały na referatach.

    • Podział na zespoły: w oparciu o referaty z pierwszego działu (tutaj GRAWIMETRIA) wymyśliłam zabawne nazwy zespołów, które w jakiś sposób nawiązywały do tych tematów. Korzystając z narzędzia Forum umożliwiłam zapisy do zespołów, w których zaplanowałam przeprowadzenie późniejszych zadań grupowych na kursie. Warunkiem zapisania się do danego zespołu było udzielenie odpowiedzi, do jakiego tematu referatu z GRAWIMETRII nawiązuje nazwa danego zespołu.
      Chciałabym również zwrócić Państwa uwagę na to, że tak zaplanowane ćwiczenie jest również elementem socjalizacji, tak istotnej na kursach prowadzonych online.

    • Quiz do referatów z grawimetrii oraz Quiz do referatów z magnetometrii: są to testy (quizy) ułożone w oparciu o pytania testowe przygotowane przez każdego studenta wygłaszającego referat. Te pytania miały być inne niż te, które były zadawane zaraz po prezentacji. Autorami pytań byli studenci, ale testy przygotowywałam ja, i w miarę możliwości uzupełniałam je dodatkowymi informacjami zamieszczonymi w informacji zwrotnej do pytań. Na zajęciach quizy były obowiązkowe, ale studenci mogli podejść do nich trzy razy. Ocena z quizu była najwyższą oceną, jaką uzyskali podczas wszystkich podejść. W trakcie rozwiązywania quizu studenci mogli korzystać z prezentacji zamieszczonych na padlecie oraz z innych źródeł.
      Na tym kursie, quizy są przygotowane jako zadanie nieobowiązkowe, ale podwyższające końcowy wynik ukończenia kursu.

    • Notatka graficzna: jest to pomysł na pracę grupową online. Korzystając z dowolnego programu do pracy grupowej nad projektem graficznym (np. na Google, w MS Teams, itd) i dowolnego komunikatora pozwalającego na wspólne rozmowy i komunikację (FB, Messenger, Skype, WhatsApp, MS Teams) studenci mieli za zadanie przygotować 1-stronicową graficzną notatkę podsumowującą czyjś referat. Autor referatu, do którego sporządzana była notatka graficzna, był mianowany opiekunem i konsultantem całego zespołu. Korzytając z narzędzia Zadanie studenci przesyłali notatkę graficzną do mojej oceny, a następnie zamieszczali ją na padlecie, obok referatów.

    • Kalambury: jedno z zajęć synchroniczych w postaci webinaru przyznaczyłam na kalambury. Do każdego referatu przygotowałam po dwa hasła. W trakcie zajęć autor danego referatu otrzymał ode mnie na prywatnym czacie oba hasła. Wybierał jedno i rysował je na tablicy (korzystałam z serwisu Click Meeting, w którym Tablica jest wbudowanym narzędziem, ale można skorzytać np. z tablicy Jamboard na Google czy Whiteboard na MS Teams). Pozostali studenci odgadywali hasło wpisując swoje pomysły na ogólnodostępnym czacie. Zadanie nie było szczególnie trudne, ponieważ wszyscy pamiętali kto wygłaszał jaki temat, czyli znana była "kategoria" hasła. Ale głównym celem tej aktywności było utrwalnie pojęć i terminów związanych z geofizyką ogólną w formie zabawy. Zaskakująco, taka forma ćwiczeń sprawiła studentom bardzo dużo radości i przyjęli je bardzo pozytywnie.

4.2. Sekcje tematyczne

 

Działy GRAWIMETRIA i MAGNETOMETRIA to sekcje tematyczne, w których przekazuję treści merytoryczne. Projektując kurs chciałam utworzyć spójną, przejrzystą i powtarzalną strukturę, ale jednocześnie zapewnić różnorodne i urozmaicone treści. Dlatego zdecydowałam się podzielić sekcje tematyczne na MODUŁY, w których zamieściłam kilka wzajemnie powiązanych tematycznie e-tywności.

 

Struktura MODUŁÓW

W obu działach znajdują się po cztery moduły obowiązkowe (G1-G4 oraz M1-M4), natomiast w dziale GRAWIMETRIA zamieściłam również moduł nieobowiązkowy (Zadanie dodatkowe). Chciałam studentom dać możliwość zdobycia dodatkowych punktów i podwyższenia wyniku ukończenia całego kursu.

 

Wykłady i Pytania do wykładów

W każdym module obowiązkowym znajduje się Wykład w formie Lekcji, do którego przygotowałam Pytania do wykładu pogłębiające wiedzę i wymagające od studentów przetworzenia, zastosowania, analizy bądź syntezy wiedzy z wykładu. Pytania do wykładu zaprojektowane są jako Forum pytań i odpowiedzi lub Forum - Każdy wysyła jeden temat dyskusji. Chciałam aby studenci wykazali się samodzielną pracą, ale mieli również możliwość dyskusji i porównania swoich wyników z wynikami innych uczestników kursu.

 

Pozostałe e-tywności

Pozostałe e-tywności w MODUŁACH obejmują zróżnicowane zadania. Część z nich to zadania indywidualne, niektóre wymagają pracy w zespole. Znajdą tutaj Państwo pomysły m.in. na:

5. Warunki ukończenia kursu i dziennik ocen

 

Warunki ukończenia kursu

Student, aby ukończyć cały kurs musi zaliczyć wszystkie obowiązkowe zadania, czyli spełnić warunki ukończenia poszczególnych e-tywności. Zadania te oznaczone są ikonką . Ikonka ta oznacza również, że zadania są automatycznie zaznaczone jako ukończone (), gdy student spełni wszystkie wymogi zaliczenia danej e-tywności. Warunki ukończenia e-tywności są szczegółowo opisane przy każdym zadaniu.

Obok zadań warunkujących ukończnie kursu, są również zadania, które student może samodzielnie oznaczyć jako ukończone. Są one oznaczone ikonkami:  oraz 

Status ukończenia kursu wyświetla się studentom na bieżąco w lewym panelu bocznym: 

Student po kliknięciu na link "Więcej szczegółów" otrzyma dokładną informację o swoim postępie w kursie:

 

Dziennik ocen

Wszystkie zdobyte punkty z zadań obowiązkowych i nieobowiązkowych sumują się w Dzienniku ocen. Dostęp do Dziennika ocen znajduje się w bocznym menu z lewej strony w sekcji Oceny:

W Dzienniku ocen utworzyłam Kategorie odzwierciedlające podział w kursie na działy oraz moduły. W obrębie danej Kategorii zamieściłam punktowane zadania z odpowiedniego modułu:

Jako wynik końcowy w kursie zaproponowałam prostą średnią ważoną wszystkich ocen w kursie. Wagi zostały tak dobre, aby każdy moduł w równym stopniu wpływał na ocenę końcową. Wynik ukończenia kursu jest automatycznie przeliczony do zakresu 0-100.

Dzięki temu można wyrazić wprost wynik w procentach i powiązać z obowiązującą skalą ocen na danej uczelni. Np. na AGH obecnie obowiązuje następująca skala ocen:

    • od 90% - bardzo dobry (5.0)
    • od 80% - plus dobry (4.5)
    • od 70% - dobry (4.0)
    • od 60% - plus dostateczny (3.5)
    • od 50% - dostateczny (3.0)
    • poniżej 50% - niedostateczny (2.0)

6. Podziękowania

 

Chciałabym wyrazić serdeczne podziękowania całemu zepołowi pracującemu w Centrum e-Learningu AGH.

Szczególne wyrazy wdzięczności kieruję do osób, z którym bezpośrednio pracowałam nad kursem Elementy geofizyki ogólnej:

    • Agnieszce Chrząszcz - zastępczyni Dyrektora Centrum e-Learningu AGH, za wieloletnią i serdeczną współpracę oraz za przekonanie mnie do pomysłu przygotowania tego kursu.
    • Pauli Hmiedat - metodyczce e-learningu, za konsultacje dydaktyczne i wsparcie przy prawidłowej i efektywnej pracy na platformie MOODLE.
    • Marcie Stąporek - metodyczce e-learningu, za czuwanie nad poprawnym cytowaniem źródeł oraz za wnikliwe sprawdzanie praw autorskich i licencji, na jakich udostępnione są materiały innych autorów, z których skorzystałam tworząc kurs.
    • Anecie Gruszczyk - projektantce UX, za przepiękne grafiki i rysunki ilustrujące kurs.
    • Annie Bajer-Leńczowskiej - spec. ds. finansowych, za sprawną i miłą obsługę od strony administracyjnej.

Chciałabym również podziękować Beacie Tworzewskiej-Pozłutko oraz Karolinie Grodeckiej - metodyczkom e-learnigu, za długą, owocną i przyjemną współpracę. To one, razem z Agą Chrząszcz, wprowadziły mnie w świat MOODLA i uczyły projektowania zajęć e-learningowych.

Zwracam się również do pozostałych metodyczek i metodyków e-learningu oraz specjalistów ds. informatycznych, którzy pracują w Centrum e-learningu AGH. Dziękuję za trud jaki włożyliście w tworzenie wspaniałych tutoriali, materiałów instruktarzowych i webinarów dostępnych na stronach Centrum e-Learningu. Są one nieocenioną pomocą oraz źródłem inspiracji w mojej codziennej pracy nauczyciela akademickiego.

 

DZIĘKUJĘ

Kamila Wawrzyniak-Guz