2. Narzędzia MOODLE wykorzystane na kursie

 

Przygotowując ten kurs wybrałam przykłady zadań i e-tywności, w których zastosowałam różnorodne narzędzia edukacyjne dostępne na platformie MOODLE. Moim celem było pokazanie, w jaki sposób zasoby i aktywności wbudowane na MOODLE można wykorzystać w nauczaniu zdalnym.

Część aktywności występuje w strukturze kursu podwójnie: w postaci ukrytej - dostępnej wyłącznie dla zalogowanych użytkowników i w postaci ogólnodostępnej - wykorzystującej aktywności H5P, które nie wymagają logowania.
Po pobraniu kursu i umieszczeniu go na własnej platformie będą Państwo mogli zdecydować, którą formę tych aktywności udostępnić, a którą ukryć.

W momencie publikowania kursu pojawiła się nowsza wersja MOODLE, która wprowadza dodatkowe możliwości wykorzystania dostępnych aktywności i zasobów - np. integrację z MS Teams. Zachęcam Państwa do odkrywana nowych opcji i korzystania z nich w swoich kursach.

Aktywność
lub zasób
Opis

Książka to zestaw uporządkowanych stron z automatycznym spisem treści podlinkowanym do poszczególnych stron i podstron.

Na kursie wykorzystałam Książkę jak formę komunikacji na kursie z Państwem i uczestnikami kursu. Dzięki Książce przekazałam:

Forum to narzędzie służące do komunikacji z uczestnikami kursu i prowadzenia dyskusji między studentami. Dostępne są różne rodzaje Forum dzięki czemu, jest to bardzo uniwersalne i elastyczne narzędzie edukacyjne.

Na kursie wykorzystałam Forum w wielu ćwiczeniach i aktywnościach:

    • Tablica ogłoszeń - jest to Forum aktualności (Ogłoszenia), na którym publikować posty może tylko prowadzący kurs, przez co komunikacja jest tylko jednostronna. Ten rodzaj forum wykorzystuję do szybkiego i wygodnego przekazywania informacji i komunikatów. W opcjach zawsze ustawiam Wymuś subskrypcję, dzięki czemu mam pewność, że każda opublikowana przeze mnie wiadomość jest wysłana mailem do każdego uczestnika kursu.

    • Forum dla studentów - jest to Forum standardowe do użytku ogólnego, na którym każdy może rozpocząć dyskusję na dowolny temat. Ten rodzaj forum sprawdza się szczególnie w kursach prowadzonych całkowicie online, ponieważ daje możliwość swobodnej komunikacji między uczestnikami.

    • Forum pytań i odpowiedzi - najczęściej wykorzystywane przeze mnie forum w wielu ćwiczeniach i zadaniach, np.
      Zadanie G1.1 - Pytania do wykładu. Specyficzną cechą tego forum jest to, że studenci odpowiadają na istniejący już post przygotowany wcześniej przez nauczyciela, w którym zawarte jest pytanie lub polecenie do zadania. Student nie zobaczy odpowiedzi innych osób dopóki sam nie udzieli odpowiedzi. Dzięki temu jego odpowiedź jest samodzielna, ale ma również możliwość porównania swojej odpowiedzi z odpowiedziami innych osób. Odpowiedzi na Forum pytań i odpowiedzi można również oceniać przyznając punkty.

    • Każdy wysyła jeden temat dyskusji - na tym rodzaju forum każdy może dodać tylko jeden temat dyskusji, ale wszyscy mogą odpowiadać. To forum zastosowałam w aktywności Zadanie M2.1 - Pytania do wykładu, której celem było wzbudzenie i pogłębienie zainteresowania ciekawostkami dotyczącymi pola magnetycznego Ziemi. Studenci mieli poszukać krótkiego i ciekawego filmu na YT dotyczącego pola magnetycznego Ziemi i opublikować link na forum (tj. utworzyć nowy temat dyskusji). Chcąc zachęcić studentów do obejrzenia kilku innych filmów poprosiłam, aby pod filmem, który ich szczególnie zainteresował dali "OK" (tj. wysłali odpowiedź w danym wątku).

Strona służy do utworzenia strony html za pomocą wbudowanego w MOODLE edytora tekstowego, i może zawierać tekst, grafikę, dźwięk, wideo, linki do innych stron oraz wbudowaną zawartość taką jak np. Google Maps czy YouTube.

W kursie za pomocą Strony przekazałam krótkie informacje dla studentów i dla Państwa:

    • strona Propozycje tematów zawiera spis tematów referatów oraz zasady przygotowania i oceny referatów,
    • strony Notatka graficzna i Kalambury to informacje dla nauczycieli z opisem aktywności i wskazówkami dotyczącymi sposobu ich realizacji na kursie online.

Adres URL umożliwia dodanie linku do zewnętrznej strony WWW lub innego zasobu lub aktywności na kursie.

Na kursie korzystałam z narzędzia Adres URL wtedy, kiedy cała e-tywność polegała na odesłaniu do zewnętrznych zasobów, tak jak np. Wskazówki jak przygotować dobrą prezentację
W przypadku odsyłania do zewnętrznych stron WWW lub innych zasobów na kursie, ale w obrębie innej e-tywności zawsze korzystałam z możliwości linkowania adresów URL dostępnej we wbudowanym edytorze tekstu.

Test (Quiz) pozwala na tworzenie testów składających się z pytań wielokrotnego wyboru, prawda-fałsz, dopasowanie i innych rodzajów. Jest to bardzo rozbudowany moduł, który umożliwia m.in. udzielanie rozbudowanej informacji zwrotnej, mieszanie pytań, automatyczne zamykanie testu po upływnie określonego czasu.

Na tym kursie zastosowałam narzędzie Test (Quiz) do przygotowania tylko testów edukacyjnych, które służą utrwaleniu wiedzy. Zamieściłam dwa rodzaje takich testów:

    • W dziale REFERATY: Quiz do referatów z grawimetrii oraz Quiz do referatów z magnetometrii studenci mogą rozwiązać testy tylko po trzy razy. Ocena końcowa z testu jest najwyższą oceną jaką studenci otrzymają w poszczególnych podejściach. Celem takiego działania było zmotywowanie studentów do uważnego i efektywnego szukania informacji na pytania zadane w quizach. Duża ilość czasu przeznaczona na poszczególne podejścia do rozwiązania quizu umożliwia osiągnięcie celu.
    • W dziale GRAWIMETRIA znajduje się test: Zadanie G4.1 - Quiz z grawimetrii. W przypadku tego testu studenci mogą wielokrotnie rozwiązać test, aż osiągną wynik, z którego będą zadowoleni i który pozwoli im na spełnienie warunków ukończenia tej aktywności. Zamieszczając test z takimi ustawieniami chciałam mieć pewność, że studenci osiągną wymagane minimum wiedzy. 
      Na zajęciach ze studentami na kierunku Geofizyka taki quiz przygotowałam jako test sprawdzający wiedzę (jako kolokwium). Zmieniając ustawienia testu (przede wszystkim liczbę Dostępnych podejść oraz Opcje przeglądu) łatwo zamienić test edukacyjny na sprawdzian i vice versa.

Lekcja pozwala na utworzenie materiałów do samodzielnego studiowania. Na osobnych stronach zamieszczone są treści merytoryczne, które są przeplatane stronami z pytaniami.

Na kursie za pomocą Lekcji przekazałam wiadomości, które na zajęciach stacjonarnych są przedmiotem wykładów. Każdą lekcję zakończyłam zestawem 5 pytań podsumowujących wiadomości z wykładu. Lekcje zamieściłam na początku każdego modułu tematycznego, np. Wykład G1 - Ziemskie pole siły ciężkości. Dopiero po przyswojeniu wiedzy z wykładu studenci mogą przystąpić do wykonania zadań w danym module tematycznym.

Aktywność Zadanie pozwala studentom na przesyłanie prac a nauczycielowi na ich zbieranie, wystawienie oceny z możliwością zamieszczania komentarzy.

Na kursie Zadanie wykorzystałam nie tylko do zamieszczenia opisu ćwiczenia i zbierania prac, ale również zastosowałam bardziej zaawansowane funkcje. Do części zadań dołączone są wskazówki lub szczegółowe instrukcje w postaci dodatkowych plików. Usprawniając proces oceny i chcąc, aby był on transparentny dla studentów, zastosowałam Listę kryteriów z jasno zdefiniowanymi elementami podlegającymi ocenie wraz z punktacją. Przykładem tak zaprojektowanego Zadania jest np. Zadanie G1.2 - Współrzędne natężenia siły ciężkości

Słownik pojęć umożliwia uczestnikom tworzenie i używanie zbioru definicji jak w słowniku. Pozwala również na zbieranie i organizowanie informacji.

Na kursie Słownik pojęć stosuję jako wsparcie nauki specjalistycznych pojęć w języku angielskim. Uważam, że znajomość specjalistycznego języka angielskiego jest niezbędna, aby efektywnie studiować, a później rozwijać karierę zawodową. Na swoich zajęciach zawsze projektuję część zajęć ukierunkowanych na przyswojenie słownictwa w języku angielskim.  Bazuję na oryginalnych artykułach i materiałach naukowych lub edukacyjnych. Przykładem słowniczka będącego aktywnością uzupełniającą zadanie językowe jest np. Zadanie G3.2.1 - Słowniczek z grawimetrii pol-ang.

Czat pozwala uczestnikom na dyskusję poprzez sieć w czasie rzeczywistym.

Na kursie zaproponowałam Czat jako narzędzie wspomagające komunikację online do zadania realizowanego w zespołach, np.: M2.2.1 Czat dla Zespołu Bączek. Moduł Czat niestety nie umożliwia połączenia głosowego ani zamieszczania elementów multimedialnych (grafik, plików, filmów), a ogranicza się tylko do wiadomości tekstowych. Z tego powodu można zaproponować studentom wykorzystanie dowolnego, wygodnego dla nich, kanału komunikacji (np. MS Teams, komunikatory, Google Meets).

Wiki to moduł wzorowany na wikipedii i umożliwia uczestnikom budowanie treści w postaci zbioru powiązanych ze sobą stron. Wiki może być tworzone w trybie grupowym.

Na kursie Wiki wykorzystałam jako alternatywną do quizu formę podsumowania całego działu: MAGNETYCZNA WIKI. Zaproponowałam wspólne utworzenie notatek z wykładów i ćwiczeń. Ćwiczenie jest pomyślane jako zadanie zespołowe, nad którym pracują wszyscy uczestnicy kursu. Zadanie można jednak dowolnie modyfikować, np. przydzielając opracowanie wybranych tematów przez poszczególne zespoły lub poprosić studentów o podzielenie się w pary i samodzielne wybranie tematu. Aby sprawnie tworzyć i rozwijać Wiki konieczna jest podstawowa znajomość jak poruszać się po tym narzędziu. Dlatego zamieściłam dość szczegółowy opis i przykłady stanowiące instrukcję do Wiki. Ćwiczenie to 

Etykieta umożliwia wstawienie tekstu i obrazów pomiędzy aktywnościami na stronie kursu. Jest narzędziem pozwalającym na utworzenie przejrzystej struktury i uporządkowanie kursu.

Za pomocą Etykiety zamieściłam na stronie głównej kursu filmik powitalny Zapraszam na kurs. Najczęściej stosuję Etykiety jako "przekładki" (seperatory) między aktywnościami. Na kursie za pomocą Etykiety podzieliłam poszczególne działy na moduły, np. Moduł G1. Pole siły ciężkości. Natężenie i potencjał.