Poza mapę ludotopii

Jest wiele powodów, dla których rozróżniamy w tym kursie precyzyjnie obszar świata gry, jakim jest ludotopia, od całego wyobrażonego świata, w którego realiach może być on osadzony, mianowicie allotopii

Gry różnią się tym bowiem od tradycyjnych mediów, że sprzyjają w większym stopniu narracjom światocentrycznym (world-centered). Co to znaczy? Przede wszystkim to, że historię w nich łatwiej rozwijać, uzupełniając świat gry o kolejny jego obszar w rozszerzeniu niż kontynuując historię postaci — zwłaszcza że w niektórych grach w wyniku decyzji gracza protagonista może zginąć. Śmierć protagonisty wywołuje zaś same problemy produkcyjne: utratę cennej IP (intellectual property) dla marki, zawód po stronie fanów, którzy zdołali się już zżyć z postacią czy znany scenarzystom komiksowym czy autorom fabuł o popularnych postaciach (Sherlock Holmes, James Bond, Lara Croft) kłopot radzenia sobie z ich nierealistyczną długowiecznością.

Przykładowo chińskie studia MiHoYo od samego początku komunikowało w ramach kampanii marketingowych gry Genshin Impact, że tytuł rozwijany będzie nie o kolejne części czy nawet popularne w grach gacha postaci, lecz regiony.

Rozwój marki Genshin Impact

Prognozowany rozwój gry Genshin Impact (materiały prasowe dewelopera).

Fanowska mapa Tevyatu

Fanowska mapa Tevyatu, allotopii, w której osadzony jest Genshin Impact. Obszar w prawym górnym rogu ekranu to grywalna ludotopia przed wprowadzeniem dodatku powszerzającego ją o południowo-wschodni archipelag Inazumy.

Jeśli jednak myślisz, że tego rodzaju strategie marketingowe właściwe są wyłącznie współczesnym tytułem mobilnym, poniższa analiza może okazać się dla Ciebie zaskoczeniem.