Ukazywanie czasu
3. Kroniki
W zależności od skali świata, kalendarium możemy rozbudować do postaci kroniki.
Może być to pełnoprawna kronika w rodzaju Świata Lodu i Ognia dla uniwersum wykreowanego przez George'a R. R. Martina, jednakże w wypadku gier wideo takie przypadki światotwórzenia należą raczej do rzadkości i często wykraczają poza zasadę minimalnego odstępstwa, czyli oszczędność w obmyślaniu nowych elementów świata w przypadku możliwości wykorzystania czy remiksu tego, co znamy (np. dość bezproduktywne byłoby na potrzeby gry akcji, wymagającej szybkiego i efektywnego przekazywania informacji o odległości do najbliższego celu, wymyślać nowy, allotopijny system mierzenia odległości lub wykorzystywać miary archaiczne w rodzaju stóp czy piędzi).
George R. R. Martin, Elio M. García, Linda Antonsson, Świat Lodu i Ognia. Nieznana historia Westeros oraz Gry o Tron, przekł. Michał Jakuszewski, Poznań: Czwarta Strona, s. 11. Zauważ, że wzorem historycznych kronik zadbano tu o dedykację oraz odwzorowanie struktury palimpsestu, czyli nadpisanego rękopisu (co w inteligentny sposób komunikuje dynamikę zmian dynastycznych w Westeros z okresu kontrolowania Żelaznego Tronu przez ród Lannisterów).
Dlatego twórcy gier często decydują się na uatrakcyjnienie tej formy przedstawiania czasu. Dobrym przykładem może być film otwierający grę Sekiro: Shadows Die Twice, w której toku ani razu nie zostaje już zaprezentowana historia w tak spójny narracyjnie sposób, głównie z uwagi na wykorzystywany przez twórców alternatywny tryb tzw. opowiadania środowiskowego (environmental storytelling).
Zwiastun narracyjny gry Sekiro: Shadows Die Twice, FromSoftware 2019 [PS4].
Analogicznie postąpiło studio CD Projekt RED, decydując się w zwiastunie gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów na konsolę XBOX 360 na przedstawienie wydarzeń całkowicie poprzedzających te przedstawione w grze, skutkiem czego obejrzenie trailera w istotny sposób uzupełnia informacje fabularne zapoznawane w toku rozgrywki.
Zwiastun konsolowej wersji gry Wiedźmin 2: Zabójcy królów, CD Projekt RED 2012 [XBOX].
Wreszcie, wszystkie części trylogii gier 4X Total War: Warhammer znarratywizowane są przez tę samą postać tajemniczego kronikarza wagabundy, który jest dla graczy jedynym źródłem wiedzy o przeszłości i historii świata Warhammer Fantasy. Filmy te, co więcej, odblokowywane są przez gracza w trakcie postępów w poszczególnych kampaniach, co grywalizuje poznawanie historii i przedstawia ją w atrakcyjniejszej wizualnie formie niż oś czasu czy literacka kronika: