Jak Geolog może wykorzystać wiedzę o jądrze atomowym i przemianach jądrowych?
3. Jądro atomowe
3.7. Izotopowy zapis przeszłości Ziemi
Metody datowania:
Metoda rubidowo-strontowa (Rb-Sr) oparta na przemianie β- 87Rb w 87Sr, wykorzystywana do datowania bezwzględnego minerałów i skał magmowych i osadowych o wieku ponad 100 mln lat (czas połowicznego rozpadu izotopu rubidu wynosi około 48,6 mld lat, wobec tego tylko około 6% pierwotnego 87Rb uległo rozkładowi od czasu powstania Ziemi 4,5 miliarda lat temu). Metoda ta dostarcza również istotnych wskazówek petrogenetycznych w odniesieniu do skał magmowych i metamorficznych. Problem może stanowić fakt, że w trakcie procesów petrogenzy rubid i stront podążają scieżkami ewolucyjnymi naśladując potas i wapń.
Datowanie samarowo-neodymowe to radiometryczna metoda datowania przydatna do określania wieku skał i meteorytów, oparta na rozpadzie α izotopu samaru-147 do stabilnego radiogennego izotopu neodymu-143. Przydatność datowania Sm – Nd wynika z faktu, że te dwa pierwiastki należą do pierwiastków ziem rzadkich, o o bardzo bliskich cechach chemicznych i dlatego w znacznie mniejszym stopniu podlegaja zróżnicowaniu w trakcie procesów głębokich przeobrżeń materii skalnej.
W wielu przypadkach dane dotyczące izotopów Sm – Nd i Rb – Sr są używane razem.
Datowanie lutetowo-hafnowe to metoda datowania wykorzystująca system rozpadu promieniotwórczego lutetu-176 do hafnu-176. System Lu – Hf jest obecnie powszechnym narzędziem w badaniach petrogenetycznych skał magmowych i metamorficznych.
Metody renowo-platynowo-osmowe (Re-Pt-Os):
- Datowanie renowo-osmowe to datowanie radiometryczne oparte na rozpadzie β- izotopu 187Re do 187Os.
- Metoda platynowo-osmowa opiera się na promieniotwórczej przemianie α izotopu platyny-190 do osmu-186.
do 50 000 lat temu. Datowanie oblicza się mierząc stosunek ilości toru do uranu. Czas połowicznego rozpadu toru wynosi ok. 75 tys. lat.