Przewodnik po kursie
Informacje dla nauczycieli
4. Struktura Kursu
4.1. Sekcja REFERATY
Dział REFERATY opiera się na pomyśle przygotowania i wygłoszenia referatu przez studenta i zawiera kilka propozycji e-tywności pokazujących, w jaki sposób zaangażowałam całą grupę w referaty opracowane przez inne osoby.
Jak zrealizowałam swoje zajęcia z wykorzystaniem REFERATÓW?
Wygłoszenie referatu może być obowiązkowe lub może być aktywnością dodatkową, podwyższającą ocenę końcową. Decyzję podejmuję zawsze w zależności od wielkości grupy.
Na swoim kursie dla studentów Geofizyki zajęcia synchroniczne prowadziłam w formie webinarów. Wcześniej spotykałam się ze studentami na krótkim, indywidualnym spotkaniu, aby pokazać jak poruszać się w pokoju webinarowym oraz sprawdzaliśmy, czy nie ma problemów technicznych z prezentacją. Studenci na zajęciach online wygłaszali swoje referaty "na żywo". Wszelkie pytania do referentów wpisywane były na czacie. Studenci, który prezentowali referaty chętnie włączali kamery, aktywnie śledzili to co działo się na czacie i odpowiadali na bieżąco na pytania zadawne przez kolegów i koleżanki.
Aby zainteresować studentów wygłaszanymi referatami starałam się zaproponować ciekawe tematy, wymagałam krótkich - max. 15 minutowych prezentacji, a także prosiłam prezenterów o przygotowanie dwóch krótkich pytań, które zadawali pozostałym studentom po swoim referacie. Był to bardzo udany zabieg, który po pierwsze "wymuszał" wysłuchanie referatu, ale przede wszystkim inicjował ciekawe dyskusje między studentami.
Ponieważ referaty były bardzo istotnym elementem mojego kursu, dlatego utworzyłam osobną sekcję zawierającą niezbędne informacje i aktywności pozwalające na sprawną realizację i osiągnięcie założonych celów. Poniżej znajdą Państwo bardziej szczegółowe informacje i opis e-tywności.
e-tywność |
Opis |
Propozycje tematów | Strona zawiera propozycje tematów oraz krótkie informacje dotyczące zasad przygotowywania i oceny referatów. Studenci mają prawo wybrać sobie taki temat, jaki ich najbardziej interesuje. Mogą również zaproponować inne zagadnienie, ale nawiązujące do problematyki poruszanej w ramach kursu Geofizyka Ogólna. |
Zapisy na referaty. Ocenianie referatów. |
Aby umożliwić studentom swobodny wybór tematu, terminu wygłoszenia referatu i wprowadzenie ew. zmian, zaproponowałam skorzystanie z zewnętrznego narzędzia - arkusza na Google Dysk. Na tym kursie zamieściłam link do swojego dysku, i nadałam prawa dostępu tylko do oglądania arkusza. Na swoim kursie mogą Państwo wykorzystać własne konto, udostępniając arkusz z prawami do edycji. Można oczywiście skorzystać z innych narzędzi, które pozwalają na współdzielenie plików przez grupę osób. Oprócz możliwości zapisów na referaty, arkusz służy również do wystawienia oceny za referat. Moją intencją było, aby ocena za referat była wystawiona wspólnie przez nauczyciela i przez wszystkich studentów (peer assesment), zaraz po wygłoszeniu referatu. Po referacie wszyscy wchodzili na arkusz Google (zwykle wklejałam link na czacie w pokoju webinarowym) i wpisywali swoją ocenę. Taka forma wspólnego ocenaniana zapewniała jednocześnie anonimowość. Ocena końcowa za referat (OK) wystawiana była jako średnia ważona oceny nauczyciela (ON) i średniej oceny od wszystkich studentów (OS): OK = 0.5*ON + 0.5*OS, zgodnie z aktualnym regulaminem studiów obowiązującym na AGH. Np. 5.0 (bdb) wystawiane było, gdy OK ≥ 4.71. |
Wskazówki jak przygotować dobrą prezentację |
Ponieważ kurs prowadziłam dla studentów 1 roku, uznałam, że warto przedstawić parę informacji, na które warto zwrócić uwagę przygotowując wystąpienie i prezentację mulitmedialną. W swoim przypadku posłużyłam się artykułem opublikowanym w jednym z geofizycznych czasopism branżowych. |
Padlet z referatami | Warunkiem zaliczenia referatu było zamieszczenie prezentacji na padlecie, udostępnionym tylko dla uczestników kursu. Zależało mi, aby każdy ze studentów miał swobodny dostęp do wszystkich referatów, ponieważ w oparciu o prezentacje przygotowałam dodatkowe aktywności sprawdzające wiedzę z referatów. |
Quizy i aktywności związane z referatami |
Oprócz pytań zadawanych przez prezenterów zaraz po referacie i bezpośredniej dyskusji, przygotowałam jeszcze kilka innych aktywności, które bazowały na referatach.
|