Opis
ChatGPT i generatywna AI zmieniły sposób, w jaki pracujemy, automatyzujemy zadania i analizujemy dane. Ale czy ich skuteczność idzie w parze z wiarygodnością?
Czy AI pomaga nam rozwijać kompetencje, czy może sprawia, że je tracimy?
Podczas webinaru zmierzyliśmy się z tymi pytaniami, analizując:
- jak generatywna AI wpływa na krytyczne myślenie, ocenę informacji i podejmowanie decyzji,
- jakie umiejętności są kluczowe do odpowiedzialnej współpracy z AI,
- jakie ryzyka i koszty niesie za sobą korzystanie z AI.
ChatGPT stał się w ciągu dwóch lat asystentem pisania dla większości osób wykonujących prace intelektualne. Generatywna AI spopularyzowała wykorzystanie sztucznej inteligencji w pracy, choć to tylko jedna, najnowsza z odmian tej technologii.
Dlaczego właśnie jest tak skuteczna w codziennych zadaniach: automatyzacji, redakcji, wyszukiwania, analizy treści i danych? Co sprawia, że to właśnie generatywna AI wywołuje tak silne obawy o jakość i wiarygodność wyników współpracy z nią? W trakcie webinaru zmierzyliśmy się, z tym, jak codzienne korzystanie z AI może wpływać na kompetencje takie jak krytyczne myślenie, ocena informacji, rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji. Czy do pracy z AI potrzebujemy innych umiejętności lub innego podejścia?
Przyjrzeliśmy się temu, jak wykorzystać dostępne narzędzia AI profesjonalnie, z jakimi kosztami będzie się to wiązać (od prawnych przez finansowe, aż po środowiskowe), jakie ryzyka niesie za sobą korzystanie z różnych modeli AI w kontekście ekonomicznym i geopolitycznym?
Webinar realizowany w ramach
Projektu CUTIE (Competences for University Teaching & Institutional Empowerment)